Chiny budują lotniskowce

Wersja japońska

Wojsko Chin buduje dwa lotniskowce. Czy będą użyte przeciwko USA na Morzu Południowochińskim?

Osoby powiązane z armią potwierdziły, że wojsko chińskie prowadzi krajową produkcję dwóch lotniskowców, które odbywają się w stoczni w Dalian i w Szanghaju. Okręt „Liaoning” – pochodzący z byłego Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich (ZSRR) i zmodyfikowany do celów badań i ćwiczeń – został wprowadzony do służby marynarki, jednakże w celu umożliwienia użycia lotniskowców w działaniach bojowych trwają przyspieszone prace nad budową okrętu produkcji krajowej. Wygląda na to, że wojsko chińskie zakłada również użycie lotniskowców na Morzu Południowochińskim, co pogłębiłoby tamtejszy chińsko-amerykański konflikt dotyczący praw terytorialnych.

Armia chińska rozwija siłę marynarki wojennej w celu obrony interesów zagranicznych. Budowa lotniskowca jest „ważnym etapem modernizacji siły marynarki wojennej”1 , aby stawić czoło między innymi wojskom Stanów Zjednoczonych. W roku 2009 ustalono główne założenia planu budowy okrętu, a w 2012, do służby marynarki wojskowej wszedł lotniskowiec „Liaoning”, a jego portem główny został port wojskowy w Qingdao w prefekturze Shandong.

Według osób powiązanych z wojskiem, armia Chin chce dodać do okrętu Liaoning pierwszy lotniskowiec produkcji krajowej, który jest w trakcie budowy w stoczni Dalian. Pierwszego października tego miesiąca,  IHS Jane’s Defence Weekly2 upublicznił zdjęcia satelitarne dużego okrętu w trakcje budowy. Ze zdjęć wynika, że na początku był kil i części kadłuba, ale widać, że postępują prace nad rufą i dziobem statku. Osoby powiązane z wojskiem Pekinu podają, że ukończenie kadłuba lotniskowca jest prognozowane na koniec tego roku.

 

Asahi Shinbun, 20.10.2015

Tłumaczenie: Kamil Tucholski, III rok japonistyki

 

[1] Komandor Cao Weidong (stopień wojskowy w zgodzie z oryginałem)

[2] Tygodnik, w którym podejmowany jest temat militariów