Lekarstwo na raka może wywoływać cukrzycę

Wersja japońska

Ministerstwo Zdrowia i Opieki Socjalnej ostrzega: nowe lekarstwo na raka może wywoływać cukrzycę, treat jako skutek uboczny

Ministerstwo Zdrowia i Opieki Socjalnej wydało komunikat [skierowany], more about m.in. do Japońskiego Stowarzyszenia Lekarzy i powiązanych podmiotów, ostrzegający przed efektami ubocznymi w postaci cukrzycy typu 1, nowego typu leku na raka, Opdivo (nazwa powszechnie stosowana: nivolumab), który pobudza system odpornościowy. Uważa się, że przyczyną wydania komunikatu jest prognozowany znaczny wzrost liczby pacjentów zażywających ten lek, ze względu na poszerzenie możliwości zastosowania lekarstwa na dodatkowy rodzaj raka płuc od grudnia zeszłego roku.

Opdivo jest lekiem [podawanym] w postaci kroplówki. W lipcu 2014 roku został zatwierdzony, jako lek na czerniaka. Według Ministerstwa Zdrowia i Opieki Socjalnej pojawiło się 7 zgłoszonych przypadków wystąpienia cukrzycy typu 1 po zażyciu tego produktu. Nie ma przypadków śmiertelnych, ale podobno choroba szybko się rozwija i jeśli nie otrzyma się odpowiedniej opieki medycznej, istnieje nawet ryzyko śmierci. Co więcej, przez całe życie konieczne będzie stosowanie zastrzyków insulinowych.

Komunikat wydano 28 stycznia. Nakazuje on wytłumaczyć pacjentom dokładnie skutki uboczne leku, a w przypadkach takich jak nagły wzrost poziomu cukru we krwi, pojawienie się uczucia suchości w ustach czy spadek masy ciała u pacjentów stosujących obecnie ten lek, nakazuje kontakt i współpracę z diabetologiem. (Takeda K?ta)

Asahi Shimbun, 30.01.2016

Tłumaczenie: Michał Brysz, III rok japonistyki