Terroryści w Sylwestra

Wersja japońska

Belgijska prokuratura: Zatrzymano 2 osoby podejrzane o przygotowywanie ataków terrorystycznych, pharmacy do których prawdopodobnie miało dojść w Sylwestra

Belgijska prokuratura ogłosiła 29 grudnia, website że zatrzymane zostały dwie osoby  podejrzane o przynależność do ekstremistycznych ugrupowań islamskich, pod zarzutem przygotowywania ataków terrorystycznych, na noc z 31 grudnia na 1 stycznia. Szczegóły takie jak płeć podejrzanych, czy stawiane im zarzuty nie są dokładnie znane, jak donoszą m.in. publiczny belgijski nadawca radiowo-telewizyjny RTBF. Zatrzymania nie mają ponoć związku z serią listopadowych zamachów w Paryżu.

27 i 28 grudnia podczas przeprowadzonych na dużą skalę rewizji mieszkań w Brukseli oraz innych miastach, belgijska policja skonfiskowała przedmioty takie jak wojskowa odzież, czy materiały propagandowe ekstremistycznej organizacji tzw. Państwa Islamskiego (ISIS). Nie znaleziono jednak broni ani materiałów wybuchowych. Istnieją podejrzenia, że jedna z zatrzymanych osób jest liderem komórki terrorystycznej rekrutującej  bojowników ISIS. Belgijska prokuratura podejrzewała, że zagrożenie atakami terrorystycznymi podczas licznych imprez organizowanych z okazji Nowego Roku było wysokie. Jeśli chodzi o inne kraje Europy, 26 grudnia także wiedeńscy śledczy ogłosili, że istnieje zagrożenie atakami w związku z okresem noworocznym, w którym tłumy ludzi zbierają się, aby wspólnie świętować, dlatego podjęte zostały szczególne środki ostrożności.

Asahi Shinbun, 29.12.2015

Tłumaczenie: Agnieszka Zychma, III rok japonistyki