Koty podatne na Alzheimera

Wersja japońska

Koty też podatne na chorobę Alzheimera – przypadki zachorowań odnotował Uniwersytet Tokijski

 

Grupy badaczy, case m.in. z Uniwersytetu Tokijskiego, odnotowały przypadki kotów, które w taki sam sposób jak ludzie zapadają na chorobę Alzheimera oraz ogłosiły to odkrycie w europejskim magazynie specjalistycznym. W odróżnieniu od myszy laboratoryjnych, u których chorobę wywołuje się sztucznie, u kotów zmiany chorobowe występują naturalnie. Niewykluczone, że dalsze badania mogą prowadzić do wyjaśnienia  procesu działania tej choroby u ludzi.

 

W mózgu pacjenta chorego na Alzheimera można dostrzec nagromadzenie dwóch rodzajów białka zwanych amyloidami beta i tau. Grupa badawcza przeprowadziła autopsję mózgu na 23 kotach domowych w wieku do 22 lat. Dowiedzieli się, że od około 8 roku życia w mózgu zbiera się amyloid beta, zaś od około 14 roku tau. W kocim mózgu, w którym zauważono podwyższoną ilość białka tau, stwierdzono też spadek liczby neuronów.

 

Nawet w ludzkim mózgu proces uszkadzania nerwów przez amyloidy beta i tau nie jest dobrze zrozumiany i jak twierdzi adiunkt Tokijskiego Uniwersytetu Rolnictwa i Nauk Przyrodniczych James Chambers „Badania przeprowadzane na kotach zapewne okażą się przydatne w wyjaśnieniu tej choroby”. (Segawa Shigeko)

 

 

 

 

Asahi Shinbun, 28.12.2015r.

Tłumaczenie: Beata Donasz, III rok japonistyki