Puchar sumo znów w rękach Japonii

Zwycięstwo Kotoshōgiku pierwszą wygraną japońskiego zawodnika sumō od 10 lat

24 stycznia w tokijskiej Hali Ryōgoku świętowano ostatni dzień noworocznego turnieju sumō, który został przypieczętowany pierwszym zwycięstwem zawodnika posiadającego drugą najwyższą rangę sumō, ōzeki, Kotoshōgiku (31 lat, prawdziwe imię i nazwisko Kazukihiro Kikutsugi, pochodzi z miasta Yanagawa w prefekturze Fukuoka, wychowanek stajni¹ Sadogatake), który uzyskał wynik 14 wygranych i 1 przegraną.

Od ostatniego zwycięstwa japońskiego zawodnika Tochiazumy (obecnie mistrz Tamanoi) w noworocznym turnieju z 2006 roku minęło 10 lat, pominąwszy zwycięstwo w letnim turnieju 2012 roku urodzonego w Mongolii, a mającego japońskie obywatelstwo Kyokutenhō (obecnie mistrz Ōshima). Odnosząc  1 porażkę i pozostając liderem turnieju Kotoshōgiku zapewnił sobie zwycięstwo dzięki użyciu techniki tsukiotoshi² w konfrontacji  z innym sumoką drugiej rangi Gōeidō.

Sumō jest nazywane sportem narodowym (Japonii), ale po wygranej Tochiazumy Puchar Cesarza pozostawał w rękach zawodników urodzonych za granicą, skupionych  wokół grupy mongolskiej, takich jak emerytowany już Asashōryū czy Hakuhō.

To był 26 turniej Kotoshōgiku jako zawodnika drugiej najwyższej rangi sumō. Ze względu na to, iż cierpiał z powodu powtarzających się kontuzji m.in. obu kolan i prawej części klatki piersiowej walki były dla niego trudne. Na poprzednich zawodach był nieobecny na ringu, ale tym razem od pierwszego dnia udało mu się odzyskać swój charakterystyczny styl silnego pchania przeciwnika do przodu oraz uderzenia w tors, z czego słynie. Od dziesiątego dnia zawodów przez trzy kolejne dni stopniowo awansował dzięki niezwykłemu osiągnięciu, jakim było rozłożenie na łopatki trzech zawodników posiadających najwyższą rangę sumō, yokozuna: Kakuryū, Hakuhō i Harumafuji. Trzynastego dnia zawodów Kotoshōgiku został pokonany przez Toyonoshimę, ale dzięki dużej liczbie aż 14 wygranych mógł zdobyć upragniony Puchar Cesarza.

Oczekuje się, że 13 marca, pierwszego dnia wiosennego turnieju Kotoshōgiku przerwie złą passę zawodników pochodzących z Japonii, a trwającą od przejścia na emeryturę Takanohany w turnieju noworocznym 2003 roku i awansuje na  sumokę najwyższej rangi, yokozuna.

YomiuriShinbun online, 24.01.2016

Tłumaczenie: Alicja Szabelska, III rok japonistyki