Ciała na wybrzeżu Morza Egejskiego

Wersja japońska

Na wybrzeżu Morza Egejskiego znaleziono 34 ciała osób, ailment czy to uchodźcy z Turcji?

Według agencji prasowej Reuters w zachodniej części Turcji na wybrzeżu morza Egejskiego 5 stycznia znaleziono ciała łącznie 34 uchodźców i emigrantów. Zakłada się, że prawdopodobnie chcieli się przedostać się do Europy. Ciała znaleziono w dwóch różnych oddalonych od siebie miejscach, od strony wyspy Lesbos. Płynęli oni w co najmniej dwóch łodziach jedna za drugą, z Turcji do znajdującej się naprzeciwko wyspy Lesbos, jednak wygląda na to, że łodzie się wywróciły do góry dnem, co pogrzebało plany uciekinierów. Pośród martwych ciał było co najmniej troje dzieci.

Od nowego roku na wodach terytorialnych Turcji w sąsiedztwie wyspy Samos, 2 stycznia znaleziono ciało dwuletniego chłopca, a 3 stycznia przy wyspie Lesbos, znaleziono porzuconą lodź. 57 ludzi zostało wyciągniętych za pomocą helikoptera przez turecką straż przybrzeżną.

Uchodźcy, którzy przeprawiają się z Turcji łodziami przemytników na greckie wyspy, pomimo niedogodnych warunków pogodowych, występujących na początku roku, nie zaprzestają swoich działań. Według agencji prasowej AFP pod koniec grudnia w przeciągu 3 dni życie straciło ok 40 ludzi.

Asahi Shinbun,06.01.2016

Tłumaczenie: Renata Matuszczak, III rok japonistyki